Zaburzenia integracji sensorycznej to wynikające z wadliwej organizacji lub minimalnych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego zakłócenia w procesie przetwarzania informacji zmysłowych. Sprawiają one, że układ nerwowy niewłaściwie ocenia docierające do niego treści i wysyła do mózgu zniekształcone dane na temat wrażeń zmysłowych. W efekcie sygnały z układów sensorycznych nie są przetwarzane na właściwe reakcje. Człowiek nie może skutecznie reagować na sytuację, w jakiej się znajduje. Zaburzenia integracji sensorycznej wywierają negatywny wpływ na wszystkie sfery funkcjonowania człowieka. Dlatego istotne jest szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie terapii.
Terapia integracji sensorycznej opiera się przede wszystkim na mechanizmie plastyczności neuronalnej, czyli zdolności układu nerwowego do modyfikacji mających na celu odzyskiwanie utraconych funkcji. W przypadku integracji sensorycznej zmiany te mogą nastąpić pod wpływem kontrolowanej, odpowiednio dobranej stymulacji zmysłowej.
Efektywność terapii integracji sensorycznej wynika w głównej mierze z tego, że pod jej wpływem kształtują się nowe oraz reorganizują dotychczasowe połączenia synaptyczne w ośrodkowym układzie nerwowym. Zauważalne skutki omawianej terapii to:
- polepszenie przetwarzania bodźców sensorycznych;
- normalizacja napięcia mięśniowego;
- regulacja równowagi;
- odbudowanie schematu ciała oraz percepcji ciała w przestrzeni;
- poprawa sprawności ruchowej;
- udoskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- zmniejszenie ilości zachowań autostymulujących;
- poprawa koncentracji uwagi.
Cennik:
Diagnoza integracji sensorycznej – składa się z wywiadu, obserwacji i opinii – 260 zł /120min
Terapia – zajęcia indywidualne z Integracji Sensorycznej – 110 zł/ 45 min